Ziraat Odası Önemli Konuları Konuştu | BİGA HABER

logo

reklam
22 Kasım 2017

Ziraat Odası Önemli Konuları Konuştu

DSC_7505

Biga Ziraat Odası, 35. Meclis toplantısını bu ay da gerçekleştirdi.
Bir önceki toplantının yeniden görüşülmesiyle başlanan toplantıda, Ekim ayına ait hesap ve incelemelerin görüşülmesiyle devam etti.
Toplantıda ele alınan konulardan birisi Türkiye’deki çiftçilerin gelirlerinin düşmesi, tarımdan ve hayvancılıktan kar elde edememesi oldu. Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Bulut, tarımdan kar elde edilememesinin en büyük nedeninin fabrika yemi kullanılması olduğunu söyledi. Yemlerin çiftçi tarafından yetiştirilmek yerine hazır alındığını söyleyen Bulut, bu durumun da Biga’daki tarım sektörüne olumsuz yansıdığını belirtti.
Biga’daki süt üretimi de toplantıda ele alınan diğer konulardan oldu. Başkan Hüseyin Bulut, Biga’daki kadın çiftçilerin İzmir Tire’deki kooperatifi ziyaret ettiğini söyledi. Tire’nin süt üretiminde gelişmiş teknolojiye sahip olduğunu ifade eden Bulut, Biga’nın da Tire ile yarışacak konumda olduğunu dile getirdi. Özeleştiride bulunan Bulut, Tire’nin kooperatifçiliğe geç başlamasına rağmen önemli başarı elde etmesini ise ilçede tek kooperatifin olmasına bağladı. Sütlerle ilgili tüm kararların teke merkezden alındığını ifade eden Bulut, Biga’nın sorununun ise kooperatifçilikte çok başlılık olduğundan yakındı.
İki aydır Oda’nın gündeminde olan yurtdışı gezisi de mecliste ele alındı. Yeterli talebin olmadığı gezi ile ilgili meclis üyelerinden Kahveciler Odası ile ortak yapılması fikri ortaya atıldı. Fakat Başkan Hüseyin Bulut, bu fikrin çok yerinde olmadığını gezilmek istenen yerler konusunda sıkıntı yaşanacağı gerekçesiyle reddetti. Hava şartlarının da sertleşmesini de sebep gösteren Bulut yeterli talebin gelmediği Balkan gezisinin ertelenmesini oylamaya sundu. Gezinin ertelenmesi oy birliği ile kabul edildi.

Etiketler:
Share