“Türkiye’de Bir İlk” | BİGA HABER

logo

reklam
01 Ağustos 2017

“Türkiye’de Bir İlk”

20429777_1539823076091795_5833129859705289140_n

Biga Belediyesi yapımı tamamlanan Kocabaş Çayı Köprüsü’nün üstünü kapatmak için çalışmalara başladı.  Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyacak köprünün maliyeti 2 milyon 360 bin lira.

Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber, Biga belediyesi kışa hazırlık yapmaya başladı. Yapımı yeni tamamlanan Kocabaş Çayı Köprüsü’nün üst kısmı kapatılıyor.

“Köprünün Kapama İşleminin Bedeli 2 Milyon 360 Bin Lira”

Yalnızca yayaların geçeceği bölümlerin kapatılması işlemi başladı. Modern bir tasarımın uygulanacağı köprüde, 50 cm çapında çelik borudan oluşan 14 kolun kullanılacak. Köprünün kolonlarının yüksekliği 4 metre olup, yapımında 300 ton çelik kullanılacak.  Yayaların kullandığı 3 metreye yakın kaldırımlar kaymaz granit taş kullanılarak düzenlenirken, kaldırımların üstü kapatılacak. Araçların geçtiği yolun üzeri ise açık olacak.  Köprü üstüne yapılacak kemer yapı tamamlanınca ışıklandırma yapılarak köprüye modern bir görünüm kazandırılacak. Zekeriya Aydın İnşaatın üstlendiği köprünün kapatılması işlemi ise 2 milyon 360 bin liraya gerçekleştirilecek.

“Türkiye’de Örneği Olmayan Proje”

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık çalışma ile ilgili açıklama yaptı. Işık, çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek; “Bugün Türkiye’ de, araştırmalarımıza göre, bir örneği olmayan, Biga denilince akla gelecek örnek yapılardan birini oluşturacak çalışmamızı başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Köprü 25 Gün Kapalı”
Köprünün yapım çalışmaları için 25 gün süreye ihtiyaç olduğunu söyleyen Işık, bu süre içinde de köprünün kapalı olacağını duyurdu.

 “Güvenlik Önlemi Alınacak”
Biga’nın prestij projeleri arasında gösterilen çalışma kapsamında köprüye güvenlik önlemleri de geliyor. Köprü giriş ve çıkışları da düzenlenecek. Trafik güvenliğini sağlayıcı çalışmalar gerçekleştirilecek. Yol ve çevre düzenlemeleri araç ve yaya trafiğini hem modern hem de güvenli hale getirecek.

 

 

Etiketler: »
Share