“Söz Konusu Biga Olunca Aynı Masada Olmalıyız” | BİGA HABER

logo

reklam
06 Ekim 2017

“Söz Konusu Biga Olunca Aynı Masada Olmalıyız”

IMG_9958

Biga Dernekler Platformu, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ı ziyaret etti. Yapılan ve yapılacak projelerin ele alındığı toplantıda öz eleştiri de yapıldı. Belediye Başkanı İsmail Işık, en büyük eksiğin turizm olduğunu söylerken siyasete de değindi. Işık, “söz konusu Biga olunca aynı masaya oturulmalı” ifadelerini kullanırken, siyasi mücadelenin de sandıkta olması gerektiğini vurguladı.

Biga’daki 10 derneğin bir araya gelerek oluşturduğu Biga Dernekler Platformu’nun 9 üyesi, dernek başkan ve temsilcisi Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ı ziyaret ettiler.

Biga Dernekler Platformu Dönem Başkanı Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Gergöz, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Akif Kireç, Biga Eğitim Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ömer Tirendez, Biga Pomaklar Derneği Başkanı İrfan Çınar, Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer, Biga Engelliler Derneği Başkanı Havva Bacak, Biga Motosiklet Kulübü Başkanı Tayyar Potur, Biga Romanlar Derneği temsilcisi Serdar Kılıçarslan, Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ergun Erkap ziyarette yer aldılar.

“Güçlerin Bölünmesinden Yana Değilim Ama…”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, sivil toplum oluşumlarını çok önemsediğini dile getirirken güçlerin bölünmesinden yana olmadığını da belirtti. “Biga Sivil Toplum Platformu ve Biga Kent Konseyi gibi derneklerin çalışması için altyapısı bulunan oluşumlarımız var. Ancak gerekli görülmüş ki, sizin gibi değerli temsilcilerden oluşan bir yapı ortaya çıkmış” İfadelerini kullanan Işık, sivil toplum kuruluşlarıyla göreve gelindiği günden beri örneği olmayan çalışma ortamı oluştuğunu söyledi. Işık, hiçbir dernekle sorunun yaşanmadığını söylerken, yaşanacak herhangi bir sorunu da yaşayanlarıyla çözme taraftarı olduğunun altını çizdi.

“Siyasi mücadele sandıkta olmalı”

Başkan Işık, Biga’da hizmetlerin siyasi hesabı olanların engelleme girişimleriyle karşılaştığını da hatırlattı ve, “ Ben siyasi mücadelelerin sandıkta olması gerektiğine inanıyorum. En azından konu Biga olduğunda birlikte çalışılabilmeli ve kim iktidarsa ona destek olunmalı. Konu Biga olduğunda aynı masada oturabilmeliyiz. Biz tüm engelleme girişimlerine rağmen, asla yılmadan, sizlerin de destekleriyle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“En Büyük Eksik Turizm”
Özeleştiride bulunan İsmail Işık, en büyük eksiğin turizm konusu olduğunu söyledi. Bunda başarılı olunamadığını dile getiren Işık, konunun belediyenin tek başına başarabileceği bir iş olmadığını da sözlerine ekledi. Bundan sonraki süreçte sivil toplum kuruluşlarıyla bu konuda bir işbirliği öneren Işık, “Siz projelerinizi bizimle paylaşın. Işıkeli’ndeki projenin hayata geçmesi gerekiyor. Türk askerine Mehmetçik denmesinin sebebi olan bir kahramanımız, Bigalı Mehmet Çavuş, Bahçeli Köyü’nde bulunuyor. Nilüfer Gölü’müz var. Biga Şehitliği’miz var. Tarihi Namazgah’ı yeniden düzenledik. Parion var. Sahillerimiz var. Buralara turlar düzenlenebilir. Turizm turları olabilir bunlar” diye ekledi. Işık, sivil toplum kuruluşlarının bu yöndeki her çalışmasına destek olunacağını da belirtti. Işık, tanıtım için yollara yerleştirilmek üzere daha büyük tabelalar hazırlandığını söylerken, tabelalarda tasarım değişikliğine gidildiğini ve daha kullanışlı olmalarını sağladıklarını dile getirdi. Işık, turlara çocukları da ekledi konuşmasında ve köylerdeki çocukların tiyatroya, sinemaya gitmeleri için turların da düzenlenebileceğini ifade etti.

“İnsanların Sosyalleşmesini İstiyoruz”
Belediye Başkanı İsmail Işık, konuşmasının devamında insanların sosyalleşmesinin amaçlandığını ifade etti. Işık, Atatürk Kültür Merkezi, Şehir Parkı, mahalle aralarındaki parklar, kültür ve sanat etkinliklerinin amacının da aynı amaç için gerçekleştiğini vurguladı. Eskiden olan komşuluk ilişkilerini hatırlatan Işık, “Bugün aynı apartmanda oturup selamlaşmayan insanlar var. Bunlar bizim kültürümüzde olan şeyler değil. Biz insanların sosyalleşmesiyle bu sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak istiyoruz. İnsanlar birbirlerine yabancı gibi bakmadıklarında; kavgalar, gürültüler, sorunlar azalır.” Diye konuştu.

Toplantıda Biga Dernekler Platformu’nun hazırlayacağı projeler hakkında Başkan Işık bilgilendirildi. Biga Belediye Başkanı Işık, projelere destek olacağını belirtti.

Etiketler:
Share