Kurbanı Ne Alan Memnun Ne Satan! | BİGA HABER

logo

reklam
31 Ağustos 2017

Kurbanı Ne Alan Memnun Ne Satan!

1111

Kurban bayramının arefesinde kurban pazarının nabzı durmak üzere. Kurban satıcıları, getirdikleri kurbanların ellerinde kaldığını söylüyor. Geçen yıla oranla ise kurbanlık piyasası oldukça durgun.

Kurban pazarında hem küçük baş hem de büyük baş hayvan satıcıları adeta kan ağlıyor.
Biga’nın neredeyse her köyünden kurbanlıklarını pazara getiren satıcılar, kurbanlıklarının satılmamasından şikayetçi.
Kurbanlık satanlar pazarı geçen yılla kıyasladı. Bu yıl pazara 30 koyunla gelen satıcılardan en çok satanların elinde şu anda 25 koyunları kaldı. Geçen yıl ise piyasanın daha iyi olduğunu belirten satıcılar, 30 kurbanı da sattıklarını vurguladılar.
Fiyatların ise 800- 1200 arasında değiştiğini söyleyen satıcılar, küçükbaşın fiyatının en çok bin liraya kadar olanının alıcı bulduğunu, bin liranın üzerindekilere ise bakanın dahi olmadığından yakındı.
Satıcılar, kurbanlıkların alıcı bulamamasının sebeplerini ise yem fiyatlarına bağlarken bir koyunun bakımının en az 250 lira olduğunu söyledi. Kurbanlıkların evde bakılması durumunda ise satıcıların görüşleri, bu fiyatın 500 lirayı çok rahat bulabileceği hatta geçebileceği yönünde.
Büyükbaşta da durum farklı değil. 1 tondan fazla gelen büyük başı bulunan satıcılar, fiyat olarak 17 bin TL düşündüklerini fakat daha büyük başı soran tek bir kişinin bile olmadığını belirtti.
Satıcılar durumun vehametini anlatmak için diyecek söz bulamazken son ümitleri akşamüzeri ve bayramın birinci, ikinci günleri. Çünkü satıcılar, kurban almaya gelenlerin genellikle ‘daha ucuz kurban buluruz’ düşüncesiyle son günün akşam üzerlerini tercih ettiklerini söylüyor.

Etiketler: »
Share