Kodlama Dersleri Başlıyor | BİGA HABER

logo

reklam
12 Ekim 2017

Kodlama Dersleri Başlıyor

DSC_5920

Geçtiğimiz aylarda Robotik ve Kodlama Eğitimi Eğitici Projesi kapsamında öğretmenlerin eğitim aldığı Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu, özel olarak hazırladığı kodlama sınıfının açılışını gerçekleştirdi. Açılışta Kaymakam Mustafa Can, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen katıldı.

Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu 11 Ekim Çarşamba günü, okulun bünyesinde açılan kodlama sınıfının açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Kaymakam Mustafa Can, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen katıldı. Belediye Başkanı İsmail Işık da açılışa gecikmeli katıldı.
Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu Müdürü Recep Topal, okulun bir yılda gerçekleştirdiği projelerin sunumunu yaptı. Okul bir yıl boyunca 10 ayrı proje içerisinde yer aldı. Bu projelerin içinde yer alan kodlama ve robotik eğitimi projesi kapsamında bir kodlama sınıfı oluşturuldu. Bilişim öğretmeni olmadığı için okuldaki 15 gönüllü öğretmene Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinden gelen akademisyen 4 gün boyunca kodlama dersi verdi. Bu dersi alan öğretmenler, ilkokul 3. Ve 4. sınıflara kodlama dersi verecek. Kodlama dersine uygun olarak dizayn edilmiş sınıftaki dersler, önümüzdeki günlerde başlayacak.
Okulun başvurduğu ve sonuç beklediği bir diğer proje de TANAP, Türkiye ve Azerbaycan işbirliği ile “Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi” . Bu proje ile doğalgaz boru hattının geçtiği yerleşim yerlerine hibe desteği sağlanıyor. Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu da “Okulumuz Yenileniyor” sloganıyla 85 bin TL’lik hibe desteği için 2017 Ağustos ayında başvuru yaptı. Başvurunun kabulü halinde okul, bütün sıralarını yenilemeyi hedefliyor.
Kaymakam Mustafa Can konuşmasında teknoloji çağında olduğumuza dikkat çekti. Kodlama dersinin ileride gençlerin kendi programlarımızı yapabilmesi açısından da altyapı oluşturduğunu ifade etti. Dünyanın en değerli on markasından sekizinin bilişim sektöründe olduğunu dile getiren Can, bunun için ilk şartın eğitim olduğunu söyledi.
Açılışa katılan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, kodlama eğitiminin erken yaşlarda verilmesinin son derece önemli olduğunu ifade etti. Özkan, il genelinde de , erken yaştaki çocukların hiçbir teknolojik alete dokunmaksızın algoritma mantığını kavramasına yönelik bir çalışmanın yürütüleceğinin bilgisini de verdi.
Açılışın sonunda ise kodlama sınıfının hazırlanmasında katkı sağlayanlara plaket takdim edildi.

Etiketler: »
Share