Dikkat! Artık “Diyabet” Yok “Şeker Hastalığı” Var | BİGA HABER

logo

reklam
16 Kasım 2017

Dikkat! Artık “Diyabet” Yok “Şeker Hastalığı” Var

DSC_7373

14 Kasım Diyabet gününde Özel Biga Can Hastanesi, iki ayrı kampanyaya imza attı.
Küresel halk sağlığı sorunu olarak nitelendirilen “Şeker Hastalığına” ve yarattığı sorunlara dikkat çekmek isteyen Özel Biga Can Hastanesi, sosyal sorumluluk kapsamında “Şekersiz Tatlı Tarifleri” eğitimini ücretsiz olarak düzenleyerek projeler başlattı.
Hazırlanan şekersiz tatlılarla şekerin yaşamdan çıkarılmasının şart olduğuna değinen Doktor Feza Şen, diyabet gününde böyle bir etkinliğin yapılmasını farklılık olarak nitelendirdi ve bu farklılığın da Biga’dan başlatmak istendiğini belirtti.
Düzenlenen eğitimle aynı zamanda bir kampanyanın da başlatıldığını ifade eden Feza Şen, ‘diyabet’ yerine ‘şeker hastalığı’ teriminin kullanılması çağrısında bulundu. Şen, hastalığın gerçek adıyla anılmasıyla birlikte şekerli yiyeceklerin hastalık yaptığı konusunda dikkat çekeceğini belirtti.
Şekersiz Tatlı Tarifleri Kitaplaştırılacak
Hastanenin ‘şeker hastalığı’ ile mücadele konusunda geliştirdiği ikinci projede ise şekersiz tatlı tariflerinin sayısının artırılarak kitaplaştırılması oldu. Proje kapsamında basılması planlanan kitabın gelirlerinin ise hastalıkla mücadele eden derneklerde kullanılması tasarlandı.
Eğitimlerin on beş günde bir yapılacağını da hatırlatan Feza Şen, kadınların eğitime gelirken şekersiz tatlı malzemelerini yanında getirip eğitimde yoğurmalarını ve pişirmelerini, sonra da evlerine götürerek bu tatlıları herkesin tatmasını sağlamalarını istedi.
Şekersiz yaşama alışkanlık kazandırmaya yönelik eğitimlerin yaygınlaşarak devam edeceğini belirten Şen, ilerleyen zamanlarda projenin köylerde de uygulanacağını kaydetti.

Etiketler:
Share