“Dericiler Kan Ağlıyor” | BİGA HABER

logo

reklam
12 Eylül 2017

“Dericiler Kan Ağlıyor”

17 İŞLETME BU YIL 500 BİN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DERİSİ İŞLEDİ

Kurban bayramının ardından dericiler işlerden memnun kalmadı. Konu ile ilgili konuşan Biga Deri Sanayicileri Arıtma Tesisleri İşletme Kooperatifi Başkanı Metin Mutlu, Biga’da tabakhane bünyesinde faaliyet gösteren 17 işletme, bu yıl 500 bin küçükbaş hayvan derisi işlediğini dile getirdi. Rakamın iyi olmasına rağmen işlerin iyi olmadığını söyleyen dericiler, sektöre hakettiği değerin verilmesini istiyor.

Kurban bayramının geçmesinin ardından deriler, dericilere gitti. İşlenenler işlendi işlenemeyenler de çöpe atıldı.
Biga’da da durum farklı değil. Tabakhane bünyesinde faaliyet gösteren 17 işletme, bu yıl 500 bin küçükbaş hayvan derisi işledi.
Biga Deri Sanayicileri Arıtma Tesisleri İşletme Kooperatifi Başkanı Metin Mutlu, konu ile ilgili olarak değerlendirme yaptı.
Mutlu, tabakhanalerde 150 kişinin çalıştığını belirtti.
Küçükbaş hayvanın her parçasının çok değerli olduğunu söyleyen Mutlu, bu yıl küçükbaş hayvanın parçalarının nerelerde kullanıldığını da şöyle anlattı: “Bu yıl 50 ton ham deri atığını Balıkesir´in Gönen ilçesindeki tutkal fabrikasına, 50 ton işlenmiş deri atığını İstanbul´un Tuzla ilçesindeki ayakkabı taban altlığı yapan fabrikaya, 1 ton deri işlemesinde kullanılan boşalmış malzeme bidonlarını ise Bursa merkez Nilüfer ilçesindeki geri dönüşüm fabrikasına gönderdik. Küçükbaş hayvanın tek parçası dahi zayi olmuyor. Yarım milyon ton hayvan yünü Kütahya´nın Simav ilçesindeki halı fabrikalarına aracı firmalar vasıtasıyla gitti” dedi.

Dericiler, işlerden memnun değil. Metin Mutlu, deri sektörünün her yıl aynı düzeyde kazanç elde edemediğini söylerken geçen yıl düzgün tuzlanmayan hayvan derileri sebebiyle yüzde 30 zarar ettiklerini ifade etti.

Derici Mehmet Ceylan ise deri sektörünün zor günler geçirdiği vurgularken, “Deri sektörü her geçen gün kan kaybediyor. Geçen yıl bir lira iken bu yıl çöpe atıldı” dedi.
Avrupa ülkelerinin Türkiye’deki kaliteyi yakalayamadığından yakınan Ceylan, “ Hindistan, Pakistan keza… Biz hep bir puan öndeyiz” dedi ve dericiliğe gereken önemin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Etiketler: »
Share