CHP Kuruluşunu Kutluyor | BİGA HABER

logo

reklam
09 Eylül 2017

CHP Kuruluşunu Kutluyor

DSC_4203

Cumhuriyet Halk Partisi 94. Yılını kutluyor. Tüm Türkiye’deki CHP Teşkilatlarında olduğu gibi CHP Biga İlçe Teşkilatı da kuruluş gününü kutladı. Etkinlikler kapsamında Hükümet Meydanı’nda çelenk bırakıldı. Törende konuşan CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, partisinin kuruluş yıldönümünde ülkenin çıkışının parti ilkelerine bağlı kalmakla sağlanacağını vurguladı.

Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte 9 Eylül 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve ilk Genel Başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi, 94. Yılını kutluyor.
CHP Biga İlçe Başkanlığı 94. Kuruluş yılı kutlama törenleri dolayısıyla Hükümet Meydanı’na çelenk bıraktı. Törene CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş, partililer ve halk katıldı.
Kuruluş Sürecini Anlattı
Özgür Ceylan konuşmasında partinin kuruluş tarihinden bahsetti ve Cumhuriyetin kurucu değeri olduğunu vurguladı. Ceylan, “Kurtuluş Savaşımızda direnişin ve kahramanlığın sembolü haline gelen Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetleri Kurtuluş Savaşımızın sona ermesiyle yerini 94 yıl önce bugün partimize Cumhuriyet Halk Partisi’ne bırakmıştır. Ulu çınarımız partimiz, İlk Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, Cumhuriyetimizin kurucu değeri olarak, bir siyasi partinin çok ötesinde amaçları yerine getirmek için çalışmıştır. Yeni bir ülke inşa etmek, yıkılan bir imparatorluğun ardından yeşeren genç filizi, Cumhuriyetimizi yaşatmak, korumak, geliştirmek, Türk ulusunu hak ettiği yere, medeni milletlerin ilerisine taşımak gibi çok önemli görevlerimiz olmuştur. Tüm bu çabaların içinde, en büyük gücü ve desteği de yine yüce Türk ulusundan alarak, günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş, ülkemizin tek partisidir, Cumhuriyet Halk Partisi” şeklinde konuştu.

Her Cumhuriyet Halk Partilinin Cumhuriyetin koruyucusu olduğunu savundu Özgür Ceylan ve ; “Demokrasinin ve barışın ne kadar önemli olduğunu, emeğin değerini, insanca onuru yaşamanın ne kadar büyük bir zenginlik olduğunu bilir. Gerektiğinde gözünü kırpmadan canını verecek kadar vatanını ve bayrağını seven Türk insanının yansımasıdır Cumhuriyet Halk Partisi. Özünde Köprülülü Kaymakam Hamdi Bey, Yörük Ali Efe, Halime Çavuş, Erzurumlu Kara Fatma’dır Cumhuriyet Halk Partisi. Ve Mustafa Kemal Atatürk’tür Cumhuriyet Halk Partisi” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişte olduğu gibi gelecekte de ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olacağının sözünü veren Ceylan; “bizler, en önemli değerimizin Cumhuriyetimiz olduğunu bilerek sonuna kadar Cumhuriyetçiyiz. Dini ırkı ne olursa olsun Türk dili ile konuşan ‘Ne Mutlu Türküm’ diyen herkesi kucaklayarak milliyetçiyiz. Gücünü halktan alan, halk ile çalışan onun içinden gelen gerçek anlamda Halkçıyız” diye konuştu.
CHP’nin altı ilkesinden olan laiklik ve devletçiliğe de vurgu yaptı Özgür Ceylan konuşmasında: “CHP’nin, din ve devlet işlerinin ayrılmasını isteyen, yumuşatmadan esnetmeden, dini kişiye özel bırakan bir laiklik anlayışına sahip olduğunu söyledi. Tam bağımsızlığımız için vatandaşının yararına önlemler alan Devletçiliktir bizim anlayışımız. Çağı paylaşan barışçıl bir şekilde değişimin önünü açan yenilikleri kavrayan devrimcileriz biz”
Ceylan konuşmasının sonunda partililere seslendi ve zor günleri aşmak için birlik beraberlik çağrısı yaptı. Ceylan, “her partilimiz bilir ki Atatürk’ün bizlere emaneti partimiz bizim en önemli değerimizdir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de zor günlerden çıkışın yolu yine partimiz olacaktır. Birlik beraberlik içerisinde, kişisel çıkarları bir yana bırakarak, dün olduğu gibi omuz omuza mücadele ederek, gericiliği ve bağnazlığı yok edeceğimize ve bu güzel ülkemizi hak ettiği yere getireceğimize olan inancım tamdır. Partimizin 94. Kuruluş Yılı Kutlu Olsun.” Dedi ve katılımcılara teşekkür ederek töreni sona erdirdi” şeklinde konuştu.

Etiketler: »
Share