CHP Eleştiri Oklarını Ak Parti’ye Yöneltti | BİGA HABER

logo

reklam
13 Eylül 2017

CHP Eleştiri Oklarını Ak Parti’ye Yöneltti

DSC_4517

CHP Biga İlçe Teşkilatı, Türkiye’nin ve Biga’nın gündemini ele aldı. Biga’nın sorunlarını dile getiren CHP İlçe Başkanı Özgür Ceylan, eleştirilerini sorularla dile getirdi. Sorularını iktidar partisi yetkililerinin cevaplandırmasını her fırsatta talep eden Ceylan’ın gündeminde hastane vardı.

CHP Biga teşkilatı, Türkiye’nin ve Biga’nın gündemine ilişkin basın açıklaması yaptı.
CHP’nin açıklamasında gündeme aldığı konu devlet hastanesi inşaatı oldu. Yapımı hala devam eden hastanenin inşaatının neden tamamlanmadığını sorgulayan teşkilat, iktidar partisini hedef aldı.
CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, devlet hastanesinin bitirilememesine yönelik eleştirilerini şu sorularla dile getirdi:
“Yapımına 2014 yılı mayıs ayında başlanan, 2016 yılında bitmesi öngörülen devlet hastanemiz ne zaman bitecek? Üç yıl geçmesine rağmen hastanenin bitirilememesinin nedeni ne? Devlet hastanesine 3 kez temel atma töreni yapıldığı doğru mu?
Ceylan, açıklamada inşaatın projesinde bazı teknik sorunların olduğunu ifade ederken bunların halktan gizlendiğine işaret etti. Ceylan, bu iddiasına ilişkin düşüncelerini de ; “işi yapan müteahhitlerin para alamadıkları, bu nedenle inşaata devam etmedikleri doğru mudur?proje yapımında siyasi şov amacıyla biran önce temel atabilmek için acele edildiği, projenin onayının bile olmadan inşaata başlandığı doğru mudur? Orijinal projede fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesinin ve diş polikliniğinin yer almadığı, gelen uyarılar üzerine projede bir yere sıkıştırıldıkları doğru mudur?” şeklinde sorular sorarak dile getirdi.

Ceylan, yerel basında yer alan haberlere de değindi. “12 Eylül gecesi hastane inşaatından kablolar çalındığına” dair haber çıktığını söyledi. Ceylan, bu konuya da açıklık getirilmesini talep etti.

Hastanenin şimdiki hastaneden farkı olmadığını söyleyen Ceylan; “yeni hastanenin yatak kapasitesinin şu an kullanılan hastaneye göre çok az artacağından nüfusu 50 bini aşan Biga’ya çok yakın gelecekte yetersiz kalacağı yönünde endişelerimiz bulunmaktadır. Biga’nın geleceği için daha büyük bir hastane yapılması siyasilerce sağlanamaz mıydı? Şu anda yoğun bakım ünitesinin yetersiz olduğu, beyin cerrahının olmadığı, acil serviste ciddi doktor eksikliği olduğu ve bu nedenlerle acil durumdaki bütün hastaların çevre illerle sevk edildiği doğru mudur? Doğru ise hastalarımız ve yakınları için çok zor durumlar yaratan bu olay için siyasilerce ne yapılması planlanıyor? Son olarak şu anda hizmet verilen binanın depremde risk taşıdığı ve tab analizlerinin kötü çıktığı, deprem hattında olan Biga’mızda ciddi bir depremde binanın yıkılarak can kaybının yaşanabileceği doğru mudur?” şeklinde konuştu.
Ceylan, köprünün inşaatının durdurulmasına da atıfta bulunarak, “Biga’da siyaset yapan iktidar partisinin tüm yetkililerini, özellikle ilçe başkanı ve milletvekilleri olmak üzere bu konulara kamuoyu önünde cevap vermeye çağırıyoruz. Köprünün üstünün kapatılmasıyla ve bürokratların tayininin çıkarılmasıyla uğraşılmasının yerine Biga’nın çok daha önemli sorunları bulunmaktadır. Yetkilileri bunlarla ilgilenmeye davet ediyoruz” diyerek sert bir şekilde uyardı.
Biga-Karabiga Yolu Neden Yapılamadı?
CHP’nin hastane dışında dile getirdiği bir diğer önemli sorun da Biga- Karabiga yolu oldu. Bu yolun neden yapılamadığını sorgulayan CHP; “Biga’nın denizle buluştuğu en yakın yer olan karabiga’nın artan araç trafiği ile birlikte bir an önce bu yola ihtiyacı bulunmaktadır.yol yapmakla övünen iktidar partisi yetkilileri, ikinciye ihalesi yapılan ancak bir türlü yapımına başlanamayan bu yol ile ilgili kamuoyuna ne söyleyeceklerdir? Büyük tonajlı araçların kullandığı bu yolda, gereken yol çalışması yapılmazsa can kaybı ve mal kaybına yol açacak kazaların yaşanması kaçınılmazdır. Yolun bir an önce genişletilerek araç güvenliğine yeterli hale getirilmesi gerekmektedir. Bu yol ne zaman yapılmaya başlanacaktır? Bigalı iktidar partisi yetkililerini konu ile ilgili açıklama yapmaya davet ediyorum.” Dedi.
“Atatürk Kitaplardan Çıkarılamaz”
Ülke gündemine de değindi CHP. Ceylan’ın bu konuyla ilgili kullandığı ifadeler ise şu şekilde:
“Son olarak hızla değişen ülke gündemimizden de okullarımızın önümüzdeki hafta açılacak olması nedeniyle eğitimle ilgili bir konuya değinmek istiyoruz. Müfredatımızdan Atatürk’ün çıkarılmasıyla ilgili çalışmaların yapıldığını düşünmekteyiz. Buna izin verilmemelidir sevgili Bigalılar. Atatürk, bu ülkenin kurucusu ve büyük önderidir. Bunu, bu ülkenin hafızasından silmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Unutmamalıyız ki tarihimizi ve geçmişimizi unutursak gelecekte de var olamayız. Ayrıca, din ağırlıklı bir eğitim müfredatıyla akıl ve bilimden uzaklaştığımız yönünde ciddi kaygılarımız bulunmaktadır. Tüm velilerimimzi, öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi, bu konuda udyarlı davranmaya davet ediyorum. Bizler, chp ilçe teşkilatı olarak çağdaş düşünen, çocuğunun iyi eğitim alması için çabalayan velilerimize seslenmek istiyoruz. Okulda yaşayabileceğiniz tüm sorunlarınızla ilgili bize ulaşabilirsiniz. Sorunların ilgililere iletilmesi, kamuoyuna iletilmesi ve çözüme kavuşturulması konusunda yanınızda olmaya devam edeceğiz.”

Etiketler: »
Share