CHP Biga’dan Tam Gaz Referandum Mesaisi | BİGA HABER

logo

reklam

CHP Biga’dan tam gaz referandum mesaisi

17965051_10155559788638676_1990040425_n

Biga Cumhuriyet Halk Partisi referandum çalışmalarını sürdürüyor. 1 Mart’ta başlayan çalışmalarda gece ve gündüz çalışmalarla halka anayasa değişikliği maddeleri ve geleceğimize etkileri anlatılıyor.

İlçe Başkanı Özgür Ceylan başkanlığında sürdürülen çalışmalara Belediye Başkanları İsmail Işık, Muzaffer Karataş Milletvekilleri Muharrem Erkek, Bülent Öz, geçmiş dönem milletvekilleri Ahmet Küçük, Ali Sarıbaş, il genel meclis üyeleri Ünsal Öntürk, Rıdvan İpek ilçe yöneticileri belediye meclis üyeleri, geçmiş dönem milletvekili adayları Metin Ümit Ural, Erol Sazcı, Çanakkale Belediyespor Başkanı İsmet Güneşhan görev alıyorlar.

Çalışmaları değerlendiren İlçe Başkanı Özgür Ceylan; “Biga’mız 108 köyü iki beldesi ve kalabalık merkez nüfusuyla Çanakkale’nin en büyük ilçesi. 67 bin 802 seçmen var. Bunların 4 bin 68’i beldelerimizde, 37 bin 465’i Biga merkezde, 26 bin 249’u köylerimizde oy kullanacaklar. Tüm köylerimizi beldelerimizi ve merkezimizi kapsayan bir çalışma yürütüyoruz. Herkes özveriyle verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Referandumla ilgili de konuşan Başkan Ceylan neden ‘Hayır’ oyu verilmesi gerektiği ile ilgili şunları söyledi:

“Evet diyen de Hayır diyen de bizim için değerlidir”

“Biz Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen gittiğimiz köylerimizde partimize oy istemediğimizi ve parti seçiminden daha önemli bir seçimin arefesinde olduğumuzu söyleyerek konuşmaya başlıyoruz.

Çok önemli maddeleri oylayacak ve geleceğimiz için bir karar vereceğiz. Bu süreçte biz vatandaşlarımızın bu oylayacağımız maddelerle ilgili çok da bilgisinin olmadığını düşünerek bir broşür hazırladık. İçerisine oylayacağımız 18 maddeyi özetledik ve altlarına da yorumlarımızı ekledik. Evet de hayırda verecek olunsa vatandaşlarımızın maddeleri bilerek anlayarak vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu bir parti seçimi değil. İktidar değişmeyecek. Ancak bundan sonraki tüm yaşantımızı değiştirecek değişiklikleri içeriyor bu Anayasa Referandumu.”

“Denetlenemeyen tek adam…”

“Bu değişikliklerle kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisine sahip oluyor cumhurbaşkanı. Kanun hükmünde kararname ne demek? Kanun yetkisine sahip kararnameler çıkararak devleti yeniden şekillendirme yetkisine sahip olabilecek, bu aynı zamanda bir partinin genel başkanı da olan tek adam cumhurbaşkanı. İsterse yeni devlet kurumları oluşturabilecek bu kararnamelerle. Bir kaç ili birbirine bağlayarak bir federasyon yapısı oluşturabilecek eğer isterse. Bu yanlış ellerde ülkemizi bölünmeye dahi götürebilecek bir yetki kullanımı olarak karşımıza çıkıyor.

Share