Biga´da Domates Hasat şenliği | BİGA HABER

logo

reklam
17 Temmuz 2017

Biga´da domates hasat şenliği

IMG_5884

Domates hasat şenliği programı kapsamında; Gıda Tarım ve  Hayvancılık Bakanlığı EYYD ( Eğitim Yayın ve Yayınlar Dairesi) Başkanlığında “ Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında İl Müdürlüğü, Biga İlçe Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitü iş birliği ile hazırlanan “ Yerli ve yeni çeşitlerle Domates yetiştiriciliğinin yangınlaştırılması”  projesi gereğince kurulan demonstrasyonları yerinde incelemek sonucunu görmek ve değerlendirmek amacı ile Sığırcık köyünde “Domates Çeşit Demonstrasyonu” tarla günü düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından kadın çiftçisi Hatice Şen;hepiniz hoş geldiniz Ben evli 3 çocuk annesiyim 25 yıldır birlikte 150 dönüm alanda çiftlik yapıyoruz. En çok Domates olmakla birlikte Biber, Patlıcan, kavun,karpuz yetiştirmektekiyiz.Son 3 yıldır çeşitli semt pazarlarında  kendi ürettiğimiz ürünleri siz kıymetli tüketicilerimiz ile buluşturma şansı yakaladım böylece aile bütçemize katkıda bulunuyorum. İlçe Tarım Müdürlüğü böyle bir proje ile  deneme  kuracağız dediğinde eşim ve ben de hiç tereddüt etmeden kabul ettik. Çünkü bu çeşitlerin atalarımızdan tohumlardan ince kabuklu eski köy tipi domates tohumlarından yola çıkarak geliştirildiğini öğrendim.Hepimizin bildiği gibi artık tüketiciler de daha organik, doğal ve hastalıklı ve zararlardan mücadelede daha kontörlu üretim yapılan gıdalar tercih etmektedir.Dolayısıyla biz üreticilerde bu konuda elimizden gelen titizliği göstermeye çalışıyoruz çalışacağız da  içiniz rahat olsun, bu denemenin kurulmasında başından bu yana bana her türlü maddi destek veren Tarım Bakanlığımıza,bu yeni çeşitleri bizler için geliştiren Araştırma Enstitüsüne her zaman yanımızda olan il ve ilçe müdürümüz ve Ziraat Odası Başkanımıza ve tabii ki de aileme beni destekleyip yanımda oldukları için bir kez daha teşekkür ediyorum dedi.

İlimizde sulu tarım alanlarının ana ürünü olan domates yetiştiriciliğinde; fidelerin hazırlanması, fidelerin tarlaya dikilmesi,çapalama ve hasat gibi temel üretim aşamalarında kadın işgücü büyük rol oynamaktadır diyen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürü Erdem Karadağ; Domates üretiminde kalitenin ve verimin artırılmasında kadın çiftçilerimizin tarımsal yenilikler ile buluşturulması büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda kadın çiftçilerimize yönelik eğitim ve yayın faaliyetleri ile yerli ve bölgeye uygun diğer domates çeşitlerinin özelliklerinin tanıtılarak kalite ve verimliliğin artırılması amaçlanarak 2017 yılında uygulanmak üzere Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitü ile işbirliği halinde hazırlanarak Bakanlığımıza gönderilen “yerli ve yeni çeşitlerle domates yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması tescil edilen yeni domates çeşitlerinin ( Ege Pembesi-50, MSC 50, MASS 1001 ve Köy Domatesi) çiftçilere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması” konulu projemiz bakanlığımızca  2017 yılında ülke genelinde yatırım programı kapsamında desteklenmek üzere programa alınmış olup, bu benzeri değişik konularda desteklenen 21 ilin arasında yer almaktadır dedi.

Karadağ; projede yer alan Ege Pembesi-50, MSC 50, MASS 1001 ve Köy Domatesi olmak 4 çeşitten kurulan demonstrasyonlarda her bir çeşitten 1’er dekar olmak üzere 4 ayrı lokasyonda 12.000 fide dikimi ile farklı köylerde 4 adet demonstrasyon kurulmuştur.Biga ilçemizi tercih nedenlerinden biride gerek iklim, gerekse toprak yapısında farklılık göstermesi ve yine 2016 yılı TÜİK  verilerine göre ilçe genelinde sofralık çeşitlerde 13.300 da alanda 87.780 ton,salçalık çeşitlerde 16.300 da alanda 133.660 tonluk üretimle toplamda ise 29.600 da alanda 29.600 ton üretimle dikkatleri çekmektedir.Yine bunun 75 çiftçide 1870 alanda 29.600 ton üretimle Bozlar Köyü mevkiinde 13-15 Nisan  da dikimi yapıldığından dolayı doğal olarak hasatta 15 gün kadar daha erken başlamıştır dedi. Konuşmalarından ardından Biga ziraat Odası başkanlığınca hazırlanan “ Tarlada kadın ve domates konulu” resim sergisi gezilerek toplam 2 dekarlık alanda MSC 50, MASS 1001, Köy domatesi, Ege domatesi ve çiftçinin tarlasında ektiği Simena çeşitlerinden oluşan demonstrasyonda çeşitlerle ilgili konulu uzmanlarınca bilgileri verildi.

Tarla günün ardından Bozlar köyüne geçilerek “Domates hasat şenliği” programı başladı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Mehter gösterisi sunuldu. Ardından Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı; İlçenin domates yetiştiriciliğinde önemli bir paya sahip olduğunu söyledi. Tarımsal üretimin Biga’ya yıllık getirisinin 937 milyon TL olduğunu, domatesin yıllık getirisinin ise ortalama 100-120 milyon TL civarında gerçekleştiğini belirten Elmacı, “Biga genelinde 30 bin dekar alana domates ekimi yapılıyor dedi. Törende konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale´de 100 bin dekar alanda domates yetiştirildiğini yaklaşık 600 bin ton ürün alındığını söyledi. Karadağ: “Çanakkale, 2016 yılı Türkiye İstatistik Kurumu Verilerine göre sofralık ve salçalık domates üretiminde ülkemizde 6. sıradaki ildir. 2016 yılında 55 bin 110 dekar alanda 360 bin 177 ton sofralık domates, 28 bin 876 dekar alanda 218 bin 923 ton salçalık domates alınmıştır. Toplam 83 bin 986 dekar alanda domates yetiştiriciliği yapılmış 579 bin 100 ton ürün alınmıştır. Ülkemizde üretilen domatesin yüzde 5´i Çanakkale´de üretilmektedir. İlimizde 2 bin 619 üretici domates yetiştiriciliği yapmaktadır. Domatesin il ekonomisine katkısı 2016 yılında 339 milyon liradır. Bu da ilde elde edilen bitkisel üretim gelirlerinin yüzde 14 üne denk gelmektedir. En fazla domates üretimi ise merkez, Biga ve Ezine ilçelerimizde yapılmaktadır” diye konuştu. Konuşmaların ardından en iyi domates yarışması gerçekleştirildi. Yarışmanın birincisi Rafet Aynur ikincisi Samet Güneri ve üçüncüsü Ufuk Salcı altınla ödüllendirildi. Konuklara domates çorbası, menemen ikram edildi.

Törene Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vasfi Karaca, Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı, Genel Sekreter Arif Ödül, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, Ziraat Mühendisleri, Ziraat Odası meclis üyeleri, Birlik ve Kooperatif Başkanları ile muhtarlar katıldı.

Share