2018 Troia Yılı Çalışmaları Başladı | BİGA HABER

logo

reklam
06 Aralık 2017

2018 Troia Yılı Çalışmaları Başladı

8e2018e3-d391-4a40-a4fe-f5b7f7b8f247

Sivil Toplum Platformu toplantısı, dün Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşti.
Toplantıya Vali Orhan Tavlı, Kaymakam Mustafa Can, Belediye Başkanı İsmail Işık, İlçe Emniyet Müdürü Alaaddin Tekin, İlçe Jandarma Komutanı Tarık Pişirgen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum platformu temsilcileri katıldı.
Toplantının gündemi, 2018 yılının Troia ilan edilmesi ile birlikte başlayan çalışmalar ve Çanakkale’nin kalkınması için yapılan çalışmalar oldu.
Işık, Alışveriş Günlerini Anlattı
Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, Biga’da düzenlenen alışveriş günleriyle ilgili bilgiler verdi. Alışveriş günlerinin, bu yıl 21-24 Aralık tarihlerinde 3.sünün düzenleneceğini söyleyen Işık, Biga’da meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışıldığını belirtti. Esnafların alış veriş günlerinde iyi işler yaptığını belirten Işık, bu tarz etkinliklerle de katkı sunulmaya devam edileceğini ifade etti.
“Çanakkale Pek Çok Yönden Çok Önemli”
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer de toplantıda konuşma yaptı. Aydeğer konuşmasında, 2018 yılının Troia yılı olmasını ele aldı. Troias olarak adlandırılan Çanakkale’nin tarihte çok önemli yeri olduğuna değinen Aydeğer, ilyada ve odessa destanlarına konu olan yerin Çanakkale olduğunu ifade etti. Bunun dışında Fatih Sultan Mehmet’in 1462 yılında Troia bölgesine geldiğinde; “biz buraları aldık, çok şükür Allah’a”, en sonunda İstanbul’u fethedince ise “Troia’nın öcünü aldık” şeklindeki söylemlerinin bulunduğuna dikkat çekti. Aydeğer Troia’ya Mustafa Kemal Atatürk’ün de hak ettiği değeri verdiğini ve 1922 yılında Dumlupınar zaferinden sonra bölgeye gelerek “Troia’nın öcünü aldık” dediğini hatırlatıyor.
Alışveriş Günlerine Vali de Katılacak
Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, konuşmasında ilk olarak festival havasında geçen alışveriş günlerine değindi ve bu yıl yapılacak olan alışveriş günlerine kendisinin de katılmak istediğini söyledi.

 

Truva Müzesi de Açılacak
Biga’da eğitim, sağlık, altyapı ve üstyapı çalışmalarında önemli ve güzel işler yapıldığını ifade eden Tavlı, Biga’nın gelişmesine katkıda bulunan özel sektör temsilcilerine de teşekkür etti.Çanakkale’de Troia Yılı çalışmalarının tüm oda ilgili birimlerle başladığını belirten Tavlı, konunun Bakanlığa taşınmasında Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın önemli katkıları olduğunun altını çizdi. Tavlı, 2018 yılının Troia Yılı olmasıyla beraber, Truva müzesinin de açılacağını kaydetti. Çanakkale’nin hem merkez hem de ilçeleriyle önemli değerlere sahip olduğunu belirten Tavlı, Çanakkale’nin hak ettiği gibi tanıtılabilmesi için gereken ulusal ve uluslar arası tanıtımın da en iyi şekilde yapılacağını söyledi.
“ Firmaların Görevi Uluslararası Tanıtım”
Kültür ve Turizm Bakanlığının yanı sıra büyükelçiliklerin, dış temsilciliklerin de bulundukları yerlerde gerekli çalışmaları başlattığını belirten Tavlı, İÇDAŞ, Doğanlar Holding, Kale grubu, Türk Hava Yolları, Opet yönetim kurulu gibi özel sektörün güçlü firmalarının Troia yılının özellikle yurtdışı tanıtım çalışmalarında aktif rol üstlenebileceğini vurguladı. Vali Tavlı ayrıca, Onur Air firmasının da Çin’in çok nüfuslu eyaletine yönelik paket tur hazırlayacağının bilgisini de verdi. 2018 Troia Yılının bir başlangıç olacağını da söyledi Tavlı ve bu kapsamda da tarihi eserlerin aslına uygun şekilde restore edileceğini belirtti.

Etiketler:
Share